LoRaWAN Teknolojisi Etkinliği Gerçekleştirdik

[17/04/2020]

Telcoset, 17 Nisan 2020 tarihinde Cisco ve grup şirketimiz Airmind ile birlikte, farklı sektörlerden temsilcilerin katıldığı ‘’Akıllı şehir ve akıllı endüstrilerde LoRa ile bağlantılı yaşamı keşfedin!’’ webinar’ını gerçekleştirdi. Toplantıda, Airmind CTO’su Özgür Pirinç LoRa ile değişen akıllı şehirler ve endüstriler sunumu ve canlı demosunu katılımcılarla paylaştı. Cisco Türkiye Genel Müdürü Didem Duru ve Ortadoğu ve Afrika CTO’su Osama Al-Zoubi Dijitalleşen dünyada Cisco’nun rolü ve IoT çözümleri’nin şehirleri ve endüstrileri nasıl geleceğe taşıyacağını anlattılar. 2 saatlik webinar’da konuşmacılar, LoRaWAN teknolojisi ile ilgili kapsamlı paylaşımda bulundular ve sorulara açıklık getirdiler.

LoRaWAN Çözümü Nedir?

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things, IoT) ile gelişen sistemlerin sayısı ve çeşitliliği son yıllarda tüm dünyada büyük hızla yayılıyor. Bu da beraberinde verilerin uzak mesafeye güvenilir ve düşük güç tüketimiyle aktarılmasını gerektiriyor. Cisco’nun yer aldığı LoRa Alliance da burada devreye girerek mesafe sınırlaması, haberleşme maliyetleri ve yüksek enerji kullanımı gibi zorlukları ortadan kaldırıyor.
Kentsel alanlarda 5 km’ye, şehir çevresindeki yerleşim alanlarında ise 15 km’ye kadar kapsam sağlayan LoRaWAN çözümü, daha az güç tükettiği için daha uzun pil ömrü sunuyor. Wi-Fi ve hücresel iletişim teknolojilerinin yapamadığını başaran LoRaWAN’ın esnek ve güvenli mimarisi sayesinde sistem altyapıları daha uygun maliyetle devreye alınabiliyor.
Farklı uygulamaları kolaylıkla destekleyebilen LoRaWAN çözümü, akıllı şehir projelerinde sıklıkla tercih edilmesiyle öne çıkıyor. Su ve enerji tüketimi, akıllı aydınlatma sistemleri, park yeri yönetimi, akıllı sulama sistemleri gibi şehirdeki birçok kritik altyapı, LoRaWAN üzerinden takip edilebiliyor.